Kiedy wymienić amortyzatory?

Wymiana amortyzatorów to dla wielu kierowców wydatek drugiego planu. Wychodząc z założenia, że auto „jakoś jeździ” kierowcy często bagatelizują wymianę. To duży błąd, jednak czy wiemy faktycznie kiedy wymieniać amortyzatory?

Źródło: www.promoceny.pl

Źródło: www.promoceny.pl

To, czy amortyzatory należy wymieniać widać już podczas oględzin auta ustawionego na podnośniku. Widoczne mogą być wycieki oleju, korozja na tłoczysku, zużyte tuleje metalowo-gumowe, łożyska mocujące, odboje i osłony. W miarę postępu uszkodzeń wzrasta ryzyko innych awarii, przykładowo zużyte odboje w konsekwencji przyczyniają się do „dobijania” zawieszenia, większego skoku amortyzatora i spadku siły tłumienia.

Objawem zużycia amortyzatorów jest wydłużona droga hamowania lub nietrzymanie się auta w zakrętach. Przy samodzielnej ocenie stanu technicznego amortyzatorów należy pamiętać, że ich zużycie będzie mniej wyczuwalne w samochodach z elektronicznymi systemami wspomagającymi, czyli m.in. ABS.

Amortyzatory wytrzymują średnio 60-80 tys. km. Najbardziej popularne amortyzatory w Polsce marki Monroe, Sachs, czy Kayaba to wysoka półka, dzięki czemu gwarantują one wyższą jakość i dłuższy czas eksploatacji niż tańsze zamienniki.

Niezwykle istotną rzeczą jest, aby amortyzatory wymieniać parami na danej osi – nigdy pojedynczo, gdyż będą się nierównomiernie i szybciej zużywać. Przy wymianie tylko jednego amortyzatora zwiększa się ryzyko nieprawidłowego działania układu kierowniczego i spada bezpieczeństwo jazdy. Niestabilna oś może zmniejszyć kontakt pomiędzy oponą a nawierzchnią, co prowadzi do nierównego zużycia opon i utraty stabilności samochodu. Siła tłumiąca amortyzatorów wpływa na przenoszenie masy w przechyłach bocznych i wzdłużnych podczas hamowania lub skręcania, dlatego też amortyzatory na osi powinny mieć taką samą siłę tłumienia.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych