Zużyty amortyzator to duże niebezpieczeństwo – nie zwlekaj z wymianą

Układ zawieszenia odpowiada nie tylko za nasz komfort, ale i bezpieczeństwo podczas jazdy. Głównym narzędziem zapewniającym wygodę i ochronę jest amortyzator. Poniżej kilka istotnych faktów na jego temat.

Zużyty amortyzatorDo najważniejszych zadań amortyzatora należy wytłumienie tendencji karoserii do rozkołysu podczas jazdy. Bez niego jazda samochodem przypominałaby niewygodną wyprawę po nieustających dziurach, nawet na niewielkich nierównościach w jezdni. Tak jak wszystkie części, również amortyzatory trzeba regularnie wymieniać. Zignorowanie niepokojących dźwięków może doprowadzić do groźnych sytuacji na drodze.

Niesprawne zawieszenie

Zużyta część może być większym niebezpieczeństwem niż nam się wydaje. Dlaczego? Niesprawny amortyzator nie tylko obniża sprawność, ale i pogarsza zdolność tłumienia powodując chwilowe odrywanie się kół od jezdni. Przez to możliwa jest także tendencja do kołysania się nadwozia, a to może powodować utratę stabilności, szczególnie wtedy gdy podczas drogi nie brakuje zakrętów i nagłych zmian torów jazdy. Amortyzator, który źle działa jest nie tylko niebezpieczny, ale przyspiesza również zużywanie się innych części – dotyczy to przede wszystkim elementów podwozia: opon, przegubów oraz tulei metalowo-gumowych.

Kiedy wymienić zużyty amortyzator?

Stan amortyzatora najlepiej zbadać podczas wizyty u mechanika – niezbędny będzie wówczas sprzęt diagnostyczny. Jeżeli wykaże on, że ogólna sprawność jest niższa niż 30% to znak, że najwyższy czas na wymianę. Trwałość amortyzatorów jest oczywiście uzależniona od konkretnej firmy, również od marki samochodu, ale przede wszystkim od tego w jaki sposób prowadzimy auto. Praktyka pokazuje, że zmiana powinna nastąpić po ok. 90 przebytych tysiącach kilometrów. Wymieniając amortyzator powinniśmy dokładnie sprawdzić również inne części układu zawieszenia. Nie należy tego bagatelizować – w końcu chodzi nie tylko o komfort jazdy, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych