Zrób to sam, czyli wymiana amortyzatorów

Optymalna praca zawieszenia samochodowego jest niezwykle istotna. Sprawne zawieszenie odpowiada nie tylko za komfort jazdy, lecz również jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Zapewnia kierowcy kontrolę nad pojazdem i wpływa na łatwość jego prowadzenia. Nie należy zatem bagatelizować stanu amortyzatorów samochodowych, a regularnie je wymieniać. Czynności tej dokonywać możemy samodzielnie, jak? Sprawdźmy.

wymiana_amortyzatorówW sytuacji, gdy jeden z amortyzatorów uległ awarii z powodu zużycia należy się spodziewać, że już wkrótce kolejny z nich spotka podobny los. Podczas wymiany amortyzatorów należy wymieniać amortyzatory parami, ponieważ w innym wypadku istnieje spore prawdopodobieństwo, że układ kierowniczy będzie działał nieprawidłowo. Niestabilna oś powoduje spadek kontaktu opony z nawierzchnią jezdni, przez co opony naszego auta nierówno i szybko się zużywają oraz narażają nas i innych użytkowników drogi na niebezpieczeństwo. Dodatkowo w sytuacji tej dochodzi do spadku kontroli pokonywania zakrętów. Siła tłumiąca amortyzatorów ma również wpływ na przekazywanie masy w przechyłach bocznych i wzdłużnych podczas hamowania lub w chwili pokonywania zakrętów.

Samodzielna wymiana amortyzatorów

W trakcie wymiany amortyzatorów niewątpliwie istotne jest zachowanie odpowiedniej kolejności demontażu i montażu poszczególnych elementów. Podczas demontażu kolumny McPhersona musimy rozpocząć pracę od rozkręcenia śrub górnego węzła mocującego kolumnę, rozkręcenia dolnego mocowania kolumny, ściśnięcia sprężyny ujmując jak największą liczbę zwojów. Następnie pamiętajmy o odkręceniu nakrętki tłoczyska. Wykonanie tych czynności umożliwi nam demontaż zużytego amortyzatora i wymianę go na nowy. Jeżeli posiada on dwa takie same mocowania warto pamiętać o oznaczeniu kierunku montażu, aby nie założyć amortyzatora odwrotnie, czyli „do góry nogami”. Po zamontowaniu nowego amortyzatora dokręcamy kolumnę, zabieg ten wykonujemy jednak dwuetapowo. Oznacza to, że w chwili gdy samochód pozostaje nadal na podnośniku nie dokręcamy nakrętek maksymalnie, do oporu. Nakrętki dokręcamy delikatnie, a ostateczne dokręcenie wykonujemy dopiero po opuszczeniu auta z podnośnika, gdy będzie stał już na kołach. Przedwczesne skręcenie układu może spowodować powstanie dużych naprężeń, który przyczynić mogą się do awarii i pęknięć. Nakrętki dokręcamy za pomocą klucza dynamometrycznego z ustawionym odpowiednim momentem. Nie zaleca się wykorzystywania w tym celu kluczy elektrycznych lub pneumatycznych.

Na koniec warto przeprowadzić kilka czynności kontrolnych, począwszy od sprawdzenia wysokości i geometrii zawieszenia. Jeżeli coś pójdzie nie tak i geometria zawieszenia będzie nieprawidłowa, amortyzator może pracować niewspółosiowo, przez co szybciej się zużyje lub uszkodzi.

Jeżeli upewniłeś się, że wszystko działa poprawnie i amortyzatory zostały dobrze zamontowane, możesz ruszać na trasę.

Jedna odpowiedź

  1. iparto pisze:

    Dla chcącego nic trudnego. Oczywiście do wymiana należy mieć zaplecze techniczne. I ile zaoszczędzić można 😉

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych