Stan amortyzatorów a długość drogi hamowania

O tym, że stan amortyzatorów potrafi realnie wydłużyć długość hamowania pojazdu nie trzeba nikogo przekonywać. Uszkodzenia zawieszenia oraz układu hamulcowego nigdy nie są bezpieczne. Jak stan amortyzatorów wpływa na długość drogi hamowania?

Stan amortyzatorów a długość drogi hamowania

Amortyzator a długość drogi hamowania

Przeprowadzono wiele doświadczeń, które miały dać jednoznaczną odpowiedź na temat długości drogi hamowania z wyeksploatowanymi amortyzatorami. Niektóre wyniki są zatrważające. Droga hamowania pojazdu z amortyzatorami sprawnymi w 50% na nawierzchni suchej i przyczepnej przy prędkości 50 km/h wydłuża się o 2 metry. Jest to o około 10% więcej niż w przypadku sprawnych amortyzatorów. O wiele gorzej jest w przypadku śliskiej bądź oblodzonej nawierzchni. W poślizg hydrodynamiczny samochód wpada przy prędkości niespełna 80 km/h.

Równie negatywnie samochody z uszkodzonymi amortyzatorami wypadają na zakrętach. W zależności od poziomu nachylenia oraz ostrości zakrętu panowanie nad autem można stracić jadąc z prędkością około 60 km/h. Oprócz własnego zagrożenia zdrowia, na niepotrzebne niebezpieczeństwo narażamy również innych użytkowników ruchu drogowego. Uszkodzone amortyzatory nie pozwalają na skuteczną amortyzację, a objawia się to w wielu przypadkach kołysaniem pojazdu. Podczas jazdy na drodze jednopasmowej o zmroku kołysanie pojazdu może spowodować oślepienie kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Wszystkie wymienione dane sprawiają, że powinniśmy się zatroszczyć o regularną kontrolę amortyzatorów. Polskie drogi należą do jednych z najgorszych w Europie, więc poszczególne elementy zawieszenia będą się szybciej zużywać niż w pozostałych krajach. W zależności od rodzaju amortyzatora oraz producenta, kontrola tego elementu układu zawieszenia powinna się odbywać co mniej więcej 20 tysięcy kilometrów.

Jedna odpowiedź

  1. motoria.pl pisze:

    Oj, z tym trzeba uważać. Nie można zwlekać z wymianą amortyzatorów – wiem to z własnego doświadczenia.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych