Wzmacniane amortyzatory – Czy warto?

Tuning zawieszenia samochodowego to prawdopodobnie najczęściej wprowadzane modyfikacje w pojeździe. Jednym z najczęstszych typów tuningu zawieszenia jest modyfikacja układu przez wymianę amortyzatorów standardowych na wzmacniane. Dlaczego kierowcy decydują się na wzmacniane amortyzatory i jakie mogą być potencjalne, wymierne korzyści?

Zacznijmy od roli amortyzatorów w samochodzie, która jest chyba każdemu kierowcy dobrze znana. Dzięki zastosowaniu amortyzatorów w układzie zawieszenia, samochodem jedzie się komfortowo i bezpiecznie. Wielu kierowców zastanawia się więc czy poprzez wprowadzane modyfikacje, nie za bardzo zmieni się zachowanie zawieszenia samochodu. Czy warto zdecydować się na tuning i zainstalować wzmacniane amortyzatory?

Bez wzmocnionych amortyzatorów

Fabryczne zawieszenie samochodu może zostać przeciążone przez każdy cięższy ładunek. Tył pojazdu jedzie wtedy na tzw. kolanach. Skutki niestety nie będą zbyt przyjemne, skróci się droga hamowania, wzrośnie ryzyko poślizgu, a auto będzie miało tendencję do kołysania się na zakrętach lub podczas wykonywania manewru wymijania. Jeżeli często obciążamy samochód, doskonałym rozwiązaniem powyższych problemów będzie montaż wzmocnionych amortyzatorów samochodowych.

Z wzmocnionymi amortyzatorami

Działanie wzmocnionych amortyzatorów jest równie skuteczne, co proste. Wzmocnienie amortyzatorów utrzymuje samochód stabilnie i zapewnia lepszą przyczepność oraz bezpieczną drogę hamowania samochodem. Amortyzatory wzmacniane ułatwiają przewożenie ciężkich ładunków i minimalizują ryzyko kołysania się np. naczep lub przyczep kempingowych.

Optymalne zestrojenie

Dobrej jakości wzmacniane amortyzatory to gwarancja optymalnego zestrojenia, które pozwala odnaleźć odpowiedni kompromis pomiędzy wzmocnieniem zawieszenia, a komfortem i bezpieczeństwem jazdy samochodem. Amortyzatory tego typu wzmacniają seryjny układ zawieszenia przy pomocy dodatkowego wsparcia, zawsze gdy jest to konieczne, nie generując przy tym żadnego dyskomfortu ani efektu twardego zawieszenia podczas jazdy.

Na koniec drobna uwaga. Zanim zdecydujemy się na zakup wzmacnianych amortyzatorów, upewnijmy się, że korzystamy z ofert znanych i cenionych na rynku motoryzacyjnym producentów. Długa żywotność amortyzatorów renomowanych firm wynika z konsekwentnego i profesjonalnego podejścia do produkcji oraz dbałości o to, by zapewnić kierowcom stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy. Do polecanych producentów zaliczymy m.in. firmy Kayaba, Sachs i Bilstein.

2 komentarze

  1. Argrent pisze:

    Na naszych ukochanych rodzimych drogach – zdecydowanie warto;) A tak całkiem serio, jeśli mamy do zrobienia zawieszenie, to uważam że inwestycja w porządne części jest jak najbardziej opłacalna i w szerszej perspektywie zwróci się z nawiązką. Pozdrawiam!

  2. wygadany pisze:

    Nie wolno przesadzac ze sztywnoscia bo sie jechac nie da.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych