4 marki, które rządzą na światowym rynku amortyzatorów samochodowych, to?

Zapewne wielu kierowców często się zastanawia, które amortyzatory są najlepsze? Odpowiedź jest dość prosta. Każde, byle tylko były w dobrym stanie technicznym, miały odpowiednie certyfikaty jakości oraz właściwie spełniały swoją funkcję w samochodzie. Jest jednak kilku czołowych graczy na rynku amortyzatorów samochodowych, którzy pozostawiają konkurencję daleko w tyle.

Amerykański sen

Historia amerykańskiego koncernu Monroe sięga już ponad stu lat, sprawiając, że jest to obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży amortyzatorów samochodowych na świecie. Firma dostarcza obecnie wysokiej klasy podzespoły resorujące do wielu fabryk producentów samochodów osobowych (m.in. VW, Ford, Toyota, BMW, Peugeot, Nissan, itd.).

Każdy amortyzator sygnowany logiem „Monroe” jest projektowany w taki sposób, aby jak najdokładniej dopasować go do charakteru auta, w którym zostanie zamontowany. Oferta marki obejmuje kompleksowy zestaw amortyzatorów dla wszystkich typów samochodów – auta osobowe, SUV-y, lekkie samochody dostawcze, pojazdy typu off-road. Monroe to 4 podstawowe serie amortyzatorów samochodowych – Monroe Monro-Matic Plus, Monroe OESpectrum, Monroe Sensa-Trac oraz Monroe Reflex.

Cena jednego amortyzatora Monroe, w zależności od modelu oraz typu samochodu, waha się w przedziale pomiędzy 100 a 200 zł.

Japońska precyzja

Kayaba (KYB) to, obok marki Monroe, jeden z największych producentów amortyzatorów samochodowych na świecie. Tygodniowa produkcja japońskich amortyzatorów KYB w fabrykach na całym świecie to ponad milion sztuk. Amortyzatory KYB trafiają na tzw. pierwszy montaż do takich gigantów motoryzacyjnych, jak np.: Alfa Romeo, Lexus, Mitsubishi, Nissan, Ford czy też Chrysler.

Japońska marka ma do zaoferowania 5 podstawowych serii wysokiej klasy amortyzatorów: Premium, Excel-G, Gas-A-Just, Ultra SR oraz AGX. To, co z pewnością wyróżnia amortyzatory KYB od innych produktów dostępnych na rynku, to na pewno bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Za samą sprężynę do niedużego auta trzeba zapłacić ok. 60 zł, natomiast pojedynczy amortyzator to już wydatek około 130 zł.

Niemiecki „Ordnung”

Kolejny gigant w zakresie produkcji najwyższej jakości amortyzatorów samochodowych na skalę światową to niemiecka marka Bilstein. Jej początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Do dziś ta firma jest uważana za jedną z twórców pierwszych na świecie amortyzatorów gazowych. Amortyzatory Bilstein są montowane m.in. w takich renomowanych markach aut, jak np. Audi, BMW czy Porsche.

Amortyzatory Bilstein to przede wszystkim 5 głównych linii produktowych, oznaczonych: B4, B6, B8, B10 oraz B12. Niemieckie amortyzatory brylują przede wszystkim jako najlepsze produkty do szybkiej, sportowej jazdy. Najtańsze sprężyny Bilstein można już dostać za ok 80 zł, natomiast cena jednego amortyzatora waha się od 150 zł w górę.

Holenderskie szaleństwo

Amortyzatory Koni to oferta, która już na pierwszy rzut oka wyróżnia się spośród pozostałych. Marka, której korzenie sięgają drugiej połowy XIX wieku, produkuje amortyzatory przeznaczone przede wszystkim do aut sportowych, offroadowych oraz oldtimerów. Wysoka jakość amortyzatorów Koni wynika zarówno z wieloletniego doświadczenia w sportach motorowych, jak i mnogości oferowanych przez firmę rozwiązań, które są idealnie dostosowane do potrzeb i wymagań odbiorców. Za jeden holenderski amortyzator sportowy trzeba nawet zapłacić ok. 400 zł.

Bezpieczeństwo bezcenne

Jak widać, za najwyższą jakość trzeba odpowiednio zapłacić. Jednak pamiętajmy, że zawieszenie samochodu to jeden z podstawowych systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas jazdy, a oszczędzanie na nim to prosta droga do tragedii.

2 komentarze

  1. Dobre amortyzatory to podstawa, jednak warto najpierw zastanowić się czy lepsze dla nas będą gazowe, czy olejowe. Wśród czołowych producentów możemy wymienić co najmniej kilka firmy takich jak Monroe, Delphi, Sachs, Bilstein, czy KYB. Właściwie to każda z nich jest dobra, posiada odpowiednie certyfikaty jakości, więc z czystym sumieniem można wybrać jedną z nich, która będzie pasowała do naszego pojazdu.

  2. Ucando pisze:

    Interesujące zestawienie, ciekawe jak przedstawia się dzisiaj, 2 lata po publikacji powyższego artykułu. Być może zmienili się przedstawiciele tego rankingu topowych producentów, jednak nie zmienił się pewien przedstawiony w artykule fakt: od pełnej sprawności i niezawodności amortyzatorów zależy bezpieczeństwo jazdy. Nie warto więc na nich oszczędzać.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych