Wymiana poduszki amortyzatora

Zawieszenie w samochodzie to układ wielu współpracujących ze sobą podzespołów. Amortyzator to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów kolumny resorującej MacPhersona, który wyposaża się w poduszki górnych mocowań. Jaką rolę pełnią poduszki amortyzatora i kiedy należy je wymienić na nowe? 

poduszki amortyzatora

Poduszki amortyzatora.

Rola poduszki amortyzatora polega na skutecznym tłumieniu wibracji, generowanych przez zawieszenie podczas jazdy oraz maksymalne wyciszenie pracy układu. Niestety, poduszka amortyzatora to typowy element eksploatacyjny w samochodzie, który ulega stopniowemu zużyciu i z czasem będzie wymagał wymiany.

Objawy zużytej poduszki amortyzatora

Każda część samochodowa podlega zużyciu, ew. awariom. Na szczęście, z reguły pojazd daje nam wyraźne sygnały, że coś jest nie tak. Podobnie ma to miejsce w przypadku poduszek amortyzatora, których zużycie lub uszkodzenie objawia się uciążliwym stukotaniem podczas jazdy i luzami w górnym mocowaniu amortyzatora. Taka usterka to wyraźny sygnał, że poduszki należy wymienić. Zaniedbanie tej czynności nie dość, że wyraźnie obniży skuteczność amortyzatora to dodatkowo skróci jego żywotność.

Konieczność wymiany poduszek

Zużyta poduszka amortyzatora potrafi wyraźnie uprzykrzyć kierowcy eksploatację samochodu. Prócz stuków przy podskokach koła, ściąganiu samochodu przy przyspieszaniu i spowalnianiu, zużyte poduszki amortyzatora mogą mieć także wpływ na zmianę kierunku jazdy podczas ostrego hamowania lub w przypadku mocnych podmuchów wiatru. Bagatelizowanie usterki i odwlekanie wymiany poduszki amortyzatora sprawi, że z czasem objawy te się nasilą i będą coraz bardziej odczuwalne.

Wymiana tylko parami

Podobnie jak amortyzatory i sprężyny zawieszenia, poduszki amortyzatora zaleca się wymieniać parami na danej osi ze względu na zbliżoną żywotność tych podzespołów. Taki profilaktyczny zabieg pozwala uniknąć sytuacji w której chwilę po wymianie poduszki pojawi się identyczny stukot, ale po drugiej stronie pojazdu i trzeba będzie wymienić drugą poduszkę amortyzatora.

Kierowco, nie zapominaj, że poduszki wraz z łożyskami należy koniecznie wymienić na nowe, podczas każdej wymiany amortyzatorów i sprężyn. Tylko takie działania pozwolą odzyskać pierwotną sprawność układu zawieszenia i cieszyć się z przyjemnej jazdy samochodem.

 

Jedna odpowiedź

  1. Michał pisze:

    W moim pierwszym samochodzie miałem sytuację, że po paru miesiącach użytkowania zaczęło coś głośno, metalicznie stukać przy nawet delikatnym użyciu amortyzatorów. Chwilka czytania na necie i okazało się, że to była właśnie wina poduszek. Nie zauważałem problemów z kierowaniem, ale wolałem wymienić je od razu. Koszt to jakieś 3 dyszki z wyższej półki + u mnie wypadł mechanik, wolałem nie pakować się w zabawę z zardzewiałymi śrubkami. Lepiej nie kusić losu.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych