Wymiana amortyzatorów – jak sprawdzić czy jest to konieczne?

Posiadając swój samochód warto regularnie sprawdzać jego stan. Wiele podzespołów czy układów ma realny wpływ na jakość prowadzenia się pojazdu, a co za tym idzie również na nasze bezpieczeństwo na drodze. Z pewnością jednym z takich elementów jest układ zawieszenia. Zatem jak zweryfikować stan zawieszenia w naszym samochodzie? Dlaczego jest to tak ważne?

Rola i działanie amortyzatorów

Rolą amortyzatora jest zapewnienie stałego kontaktu koła z podłożem, po którym się ono toczy. Kontakt ten musi być zapewniony niezależnie od sytuacji oraz panujących warunków. W momencie, gdy jedno lub więcej kół oderwie się od nawierzchni, pojazd natychmiast traci przyczepność, a kierowca ma dodatkowe utrudnienie podczas próby wyprowadzenia z poślizgu. Sprawność amortyzatorów ma także realny wpływ na drogę hamowania naszego samochodu. Im mniej wydajny i sprawny amortyzator, tym częściej będzie się uruchamiał system ABS, co z kolei negatywnie przełoży się na długość drogi hamowania.

Amortyzator podczas jazdy ulega ściskaniu oraz rozciąganiu. Dzięki charakterystyce swojej pracy, wraz ze sprężynami zawieszenia tłumi wszelkie drgania przenoszone z kół na nadwozie samochodu oraz zapewnia odpowiedni docisk kół do jezdni w każdej sytuacji.

Jak sprawdzić stan amortyzatorów?

Jednoznaczne określenie stanu amortyzatora bez użycia specjalistycznych narzędzi jest bardzo trudne. Jest to możliwe w ekstremalnych sytuacjach, gdy na amortyzatorze pojawiają się ślady wycieków lub nieszczelności. To jest jasny znak, że konieczna jest wymiana. W przypadku, gdy nasz amortyzator zachowuje swoją szczelność warto posiłkować się profesjonalnymi urządzeniami. Stan naszych amortyzatorów zbadamy na każdej Stacji Diagnostycznej, która wykonuje przynajmniej podstawowe przeglądy. Wynik takiego badania może być dla nas wiążący i powinniśmy na nim opierać swoją decyzję o ewentualnej wymianie części.

Jak wygląda wymiana amortyzatorów?

Sposobów wymiany amortyzatorów w samochodach jest kilka i są one zależne od użytej technologii. Jeśli w naszym samochodzie występuje tzw. kolumna McPhersona jesteśmy zmuszeni do jej wyjęcia z pojazdu. W tym celu należy zdjąć koło, odkręcić zwrotnicę oraz górne mocowanie kolumny. Sam element powinien być rozbierany na stole warsztatowym przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Znacznie prostsza wymiana czeka nas wtedy, gdy sprężyna oraz amortyzator są oddzielne. W takiej sytuacji po podniesieniu pojazdu oraz wymontowaniu amortyzatora możemy od razu przejść do montowania jego zamiennika.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych