Jak wybrać amortyzator do swojego samochodu?

Na nasz komfort podczas jazdy ma wpływ wiele podzespołów w samochodzie. Do najważniejszych z nich należą oczywiście amortyzatory, których zadaniem jest tłumienie nierówności nawierzchni oraz redukowanie wstrząsów i drgań przenoszonych się z kół na nadwozie pojazdu. Amortyzatory, podobnie jak znaczna większość innych podzespołów układu zawieszenia w naszym samochodzie z czasem tracą swoje właściwości i mogą ulec zużyciu. Rolą kierowcy jest zadbanie o stan tych elementów i ich okresowa wymiana. Ale jak znaleźć najlepszy amortyzator do naszego samochodu?

Kiedy amortyzator jest do wymiany?

Na początek określmy kiedy należy wymienić amortyzator na nowy. Jego zużycie daje wiele nieoczywistych objawów, jednak najważniejszym jest z pewnością nadmierne kołysanie się nadwozia podczas jazdy po nierównościach, mniejsza stabilność podczas pokonywania zakrętów oraz widoczny wyciek na uszczelnieniach naszych amortyzatorów. Objawy te zmuszają nas do wymiany tego elementu na nowy.

Jak wybrać amortyzator do swojego samochodu?

Zapewne pojawi się zaraz pytanie: „Czy warto wymieniać amortyzatory na używane?” Odpowiedź brzmi: NIE. Jest to element, który z czasem i tak ulegnie zużyciu, więc wymiana na używany nie ma sensu.

Jaki amortyzator będzie odpowiedni do mojego samochodu?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje amortyzatorów. Są to amortyzatory gazowe oraz olejowe. Oba te typy działają na podobnej zasadzie, jednak różnią się między sobą charakterystyką pracy.

  • amortyzator olejowy – to amortyzator dwururowy. Jak sama nazwa wskazuje, wyposażony jest on w dwie rury: zewnętrzna pełni rolę obudowy, a wewnętrzna ma w sobie tłok i ciecz hydrauliczną niwelującą drgania.
  • amortyzator gazowy – to określenie amortyzatora olejowo-gazowego. W odróżnieniu od swojego poprzednika składa się on z jednej rury, która zawiera w sobie tłok. W części dolnej amortyzatora znajduje się skompresowany gaz, który jest oddzielony od czynnika tłumiącego, czyli oleju, ruchomą przegrodą.

Jak dobrać amortyzator do mojego samochodu?

Ze względu na liczne wersje wyposażeniowe oraz silnikowe samochodów do jednego modelu montowane były różne amortyzatory. By prawidłowo dobrać więc taką część najlepiej posłużyć się numerem VIN naszego pojazdu lub konkretnym numerem części. Jeśli błędnie wybierzemy amortyzator może on mieć negatywny wpływ na jakość prowadzenia samochodu oraz na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Jeśli szukacie Państwo idealnego amortyzatora dla swojego samochodu to warto zajrzeć na tą stronę https://amortyzatory24.com/. Znajdziecie tam bardzo szeroki wybór amortyzatorów do wielu popularnych na naszych drogach samochodów.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych