Łożyska w układzie zawieszenia

W samochodzie znajduje się wiele podzespołów, w których zachodzi konieczność redukowania tarcia występującego między poruszającymi się elementami. Zadanie to doskonale spełniają łożyska toczne. 

Łożyska zawieszenia – rodzaje

Istnieje kilka podstawowych rodzajów łożysk: kulkowe, wałeczkowe, stożkowe, igiełkowe poprzeczne, wzdłużne czy skośne. Praktycznie w każdym samochodzie można znaleźć większość z wymienionych typów łożysk. Łożyska znajdują się także w układzie zawieszenia.

łożyska zawieszenia

Konieczność łożyskowania zachodzi między innymi w kolumnie McPherson, gdzie główne łożysko mocowania pełni jednocześnie rolę elementu tłumiącego i prowadzącego koło. O uszkodzeniu tego elementu mogą świadczyć nietypowe dźwięki w trakcie kręcenia kierownicą i podczas pokonywania nierówności. Głuche stuki dochodzące z okolic górnego mocowania amortyzatora świadczą o rozerwaniu lub utracie własności sprężystych elementu gumowego. Uszkodzenie łożyska kulkowego sygnalizowane jest zwiększeniem siły potrzebnej do kręcenia kierownicą lub stukami pojawiającymi się przy skręcaniu kół.

Drugim miejscem w zawieszeniu, gdzie w niektórych modelach samochodów stosuje się łożyska toczne jest tylna belka. Za przykład można wziąć samochody francuskie, gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe i samochodowy włoskie z łożyskami stożkowymi. O zużyciu łożyskowania tylnej belki mogą świadczyć takie objawy jak stuki czy skrzypienie pojawiające się podczas pokonywania nierówności. W przypadku dużego zużycia może też wystąpić utrata geometrii zawieszenia.

Wszelkie uszkodzenia kwalifikują łożyska do wymiany. Warto zwrócić uwagę także na osłony i odboje, które współpracują z łożyskiem – mogę także wymagać wymiany. Podobnie jak w przypadku innych podzespołów także przy naprawach zawieszenia należy stosować się do pewnych zasad pozwalających na ich prawidłowe wykonanie i uniknięcie reklamacji. Przede wszystkim należy stosować do napraw części renomowanych producentów – oszczędności poczynione przy zakupie są tylko pozorne. Oprócz tego obowiązuje nas kompleksowość wykonywania napraw i stosowanie się do przewidzianej przez producenta technologii napraw.

3 komentarze

  1. Diego pisze:

    wymienilem kiedys lozyska nie patrzac na stan oslon i odbojow ktore byly nieco uszkodzone… niestety, musialem ponownie wymienic lozysko – ktore dopiero co zamontowalem

  2. adamo pisze:

    u mnie to samo.. porażka 😉 pomocny artykuł, pozdrawiam

  3. karolllo pisze:

    Kilka razy wymieniałem łożyska i na początku zdarzyło się, że próbowałem na tym oszczędzić. Jednak zawsze szybko znów musiałem je wymieniać, dlatego ostatnio wymieniłem łożyska na takie od jednego z najlepszego producenta i nie żałuję.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych