Amortyzatory i sprężyny sportowe

Zawieszenie sportowe to dylemat przed którym stoi wielu kierowców. Dzięki nim poprawiają się właściwości jezdne samochodu, co jest wielkim atutem w przypadku szybkiej jazdy. Jednak montaż amortyzatorów i sprężyn tego typu, wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami . Jakimi? – tego dowiedzie się w dalszej części artykułu.

amorysportowe2Przed rozpoczęciem tematu negatywnych cech zawieszenia, wspomnimy jeszcze o pozostałą korzyści jaką niesie nam montaż amortyzatorów i sprężyn sportowych. Jedną z kluczowych cech zawieszenia sportowego jest obniżenie środka ciężkości samochodu. Daje nam to większe możliwości podczas wykonywania gwałtownych manewrów czy pokonywania ostrych zakrętów.

Mimo tych kuszących zalet istnieje jeden wielki minus korzystania z zawieszenia sportowego, którym jest mniejszy komfort z jazdy i brak kompatybilności ze wszystkimi samochodami. Samochód po zamontowaniu sprężyn i amortyzatorów sportowych gorzej wychwytuje nierówności na jezdni, przez co nawet najmniejsza dziura czy pęknięcie w jezdni, jest odczuwane na naszym siedzeniu.

Jak zatem wygląda wymiana zawieszenia na sportową odmianę? Wymiana elementów zawieszenia jest teoretycznie jedną z prostszych czynności, oczywiście jeśli posiadamy specjalistyczny sprzęt, a dokładniej ściągacz. Cała operacja wymiany zawieszenia zaczyna się oczywiście od podniesienia samochodu na podnośniku hydraulicznym, oraz ściągnięciu kół.

Następnie oczyszczamy śruby mocujące amortyzatory i odkręcamy je. Przy okazji możemy dokonać dodatkowych oględzin i określeniu stanu amortyzatorów.  Jeżeli jest z nimi wszystko ok. to możemy oczywiście zastosować te same amortyzatory, lub wymienić je na sportowe np. firmy MTS-Technik.

Kolejnym krokiem jest wybór oraz przymiarka nowych sprężyn, z którym powinien pomóc nam sprzedawca. Zakupione sprężyny montujemy  specjalnym ściskiem na kolumnie McPhersona, a ją w kielichu. Cały proces jak widać nie jest zbyt skomplikowany, jednak warto poświecić trochę czasu, nad dokładnym montażem, gdyż zwróci się to nam w przyszłości.

Jedna odpowiedź

  1. Steropes pisze:

    Jak w każdym przypadku gdy wymieniamy coś w swoim aucie, są jakieś wady i zalety, nigdy nie będzie tak że po tuningu będzie autko idealne, zawsze będzie jakiś szczegół który będzie przeszkadzał w dążeniu do idealnego samochodu.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych