Zużycie eksploatacyjne amortyzatorów

Amortyzator to nieodłączny element zawieszenia pojazdu, którego zadaniem jest przede wszystkim tłumienie ruchów koła toczącego się po nierównej nawierzchni oraz ograniczanie przechyłów nadwozia w trakcie pokonywania zakrętów i w czasie hamowania awaryjnego. Zużycie eksploatacyjne amortyzatorów jest nieuniknione, dlatego warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Zużycie eksploatacyjne amortyzatorówDo wymiany amortyzatora musi dojść – prędzej czy później, ale musi. Konieczność wymiany zachodzi w przypadku, gdy nastąpiło jego zużycie eksploatacyjne lub w wyniku przedwczesnego uszkodzenia tego podzespołu. Warto poświęcić chwilę, by przyjrzeć się tym kwestiom, ponieważ sposób i przebieg zużywania się amortyzatorów w samochodzie prowadzi bardzo często i zupełnie nieświadomie do eksploatacji pojazdu, który zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Zużycie eksploatacyjne amortyzatorów

Zużyte amortyzatory to nie tylko męczące stukotanie oraz pogorszony komfort jazdy. Eksploatacja takiego pojazdu może bowiem doprowadzić także do bardzo groźnych sytuacji w trakcie jazdy – przede wszystkim w przypadku awaryjnego hamowania, bądź szybkiego pokonywania zakrętów. Nieprawidłowo działający amortyzator to ryzyko groźnego wypadku.

Granica bezpieczeństwa

Badania pokazują, że przebieg graniczny bezpiecznej eksploatacji amortyzatorów wynosi 60 000 – 80 000 kilometrów, natomiast próg zagrożenia bezpieczeństwa to 80 000 – 170 000 km. Oczywiście wszystko zależy od eksploatacji pojazdu, jakości dróg i wielu innych czynników. Dlatego kontroli amortyzatorów warto dokonywać regularnie, raz w roku.

Stan dróg w Polsce jest wszystkim dobrze znany – przede wszystkim po upływie okresu zimowego, kiedy przypomina tor przeszkód. Będąc skazanymi na takie warunki musimy mieć na uwadze, że amortyzatory mogą znacznie szybciej ulec zużyciu niż zostało to określone przez specjalistów. Pamiętajcie, że oprócz normalnego zużycia eksploatacyjnego amortyzatory mogą ulec także przedwczesnemu uszkodzeniu wskutek zbyt dużych obciążeń udarowych, które mogą powstać w momencie, gdy najechaliśmy samochodem na sporą dziurę, ewentualnie podczas wypadku.

Wymiana amortyzatorów

Oczywiste jest, że zużycie eksploatacyjne lub uszkodzenie amortyzatora wiąże się z koniecznością jego wymiany. I tu uwaga, niedopuszczalne jest używanie do tego celu elementów pochodzących z demontażu innych samochodów. Obrót używanymi elementami mającymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy jest w naszym kraju zabroniony, więc możecie mieć nie lada problem, jeśli wyjdzie to na jaw. Tylko nowe części pozwolą w pełni przywrócić sprawność pojazdu.

Amortyzatory zaleca się wymieniać parami na danej osi czego większość kierowców nie jest nawet świadoma. Eksperci podpowiadają, że warto wówczas zamontować także nowe zestawy ochronne – odboje i osłony. Dobór potrzebnych części ułatwia bardzo szeroka oferta pod adresem autoamortyzatory.pl/amortyzatory/k,100121/, gdzie znajdziecie amortyzatory renomowanych firm z tego sektora produkcyjnego.

Regularna kontrola układu zawieszenia i wcześniej wykryte usterki uchronią was przed nieprzewidzianymi uszkodzeniami a nawet wypadkiem. Zapewni wam to bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy, który z pewnością będzie nieoceniony.

3 komentarze

  1. michal.k87 pisze:

    Artykuł bardzo przydatny. Mam zamiar wymienić amortyzator, a nie miałem pojęcia, że amortyzatory powinno wymieniać się parami na danej osi. Pomyślę też nad zestawem ochronnym, może być bardzo przydatny. Pozdrawiam!

  2. Marek pisze:

    No komfort jazdy zdecydowanie się poprawia po wymianie amortyzatorów to wiadomo, ale o wypadku na drodze jeszcze nie słyszałem z uwagi na zużyte amorki…

  3. Janusz pisze:

    Amortyzatory parami, nie wiedziałm, chociaż to ma jak najbardziej sens. Przecież, ta strona z zepsutym amortyzatorem może przyczynić się do wypadku, bo łatwo o utratę przyczepności na lekkim wzniesieniu czy dziurze.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych