Zawieszenie pneumatyczne – wady i zalety

Poszukując nowego lub używanego luksusowego samochodu, prawdopodobnie nie raz zauważyłeś, że niektóre auta wyposażone są w zawieszenie pneumatyczne. Można spotkać się z negatywnymi uwagami na ich temat – szczególnie w odniesieniu do niezawodności po latach użytkowania. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem auta z takim zawieszeniem to postaram się pomóc. Przedstawię kilka wad oraz zalet takich amortyzatorów.

Amortyzator pneumatyczny.

Plusy zawieszenia pneumatycznego

Zawieszenie to oferuje kilka istotnych korzyści, które na pewno chcą mieć osoby posiadające luksusowe auto. Podstawowym plusem jest jakość jazdy, czyli pojazdy z zawieszeniem pneumatycznym w minimalnym stopniu przenoszą nierówności na drodze w porównaniu do tradycyjnych amortyzatorów. Dzięki temu jazda staje się komfortowa. Zawieszenia te przeważnie są regulowane. Oznacza to, że kierowcy mogą wybrać rodzaj twardości amortyzatorów oraz wysokość pojazdu do warunków panujących na drodze.

Drugą wielką zaletą jest to, że SUV-y czy samochody ciężarowe posiadające takie rozwiązanie w zawieszeniu mogą pochwalić się lepszym zastosowaniem w holowaniu pojazdu poprzez uzyskanie optymalnego, neutralnego kąta natarcia. Dzięki temu nie występuje tzw. zjawisko „dobijania” obciążonego zawieszenia na nierównościach.

Minusy

Jeśli poszukujemy auta z zawieszeniem pneumatycznym, gdzie w podstawowym wyposażeniu posiadamy taki system to nie mamy dużego wyboru. Znajdziemy je w wysokiej klasy samochodach, takich jak Mercedes Klasy S czy Range Rover. Większość pojazdów posiada takie zawieszenie jako opcjonalne, czyli zostanie ono zamontowane w aucie za dodatkową opłatą. Możemy również znaleźć samochody, które posiadają ten system, ale tylko na tylnej osi. Stosuje się to w pojazdach typu kombi. Przykładem jest BMW E39 Touring czy Audi A6 C5 Avant.

Dla kupujących zainteresowanych używanymi autami taki typ zawieszenia posiada podstawową wadę, czyli wysoki koszty utrzymania. Producenci zapewniają, że system ten ma nam posłużyć w granicach 300-400 tys. km. Lecz, gdy będziemy zmuszeni do wymiany to koszty są ogromne. Przykładowo wymiana amortyzatorów w układzie typu Nivo waha się w granicach 2000 zł. Dla fanów marki Audi również nie mam dobrej wiadomości. W autach z systemem Quattro cena wymiany amortyzatorów na obu osiach to około 7000 zł. W związku z tym zdarzają się przypadki, gdzie użytkownicy takich aut montują tradycyjne amortyzatory, gdyż dostanie takich samych oryginalnych jest zbyt kosztowne.

Podsumowując

Jeśli zależy nam na wygodzie i kwestia finansowa to sprawa drugorzędna, auta z zawieszeniem pneumatycznym to idealne rozwiązanie. Lecz, gdy chcemy kupić używany samochód to warto wcześniej sprawdzić ewentualną dostępność takich amortyzatorów na serwisach takich jak http://www.autoamortyzatory.pl/amortyzatory/k,100121/. Zadajmy sobie podstawowe pytanie, czy będzie nas stać na naprawę tego typu udogodnień?

 

 

 

 

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych