Objawy zużycia amortyzatorów

Amortyzatory jak każda inna część w samochodzie, prędzej czy później ulegnie zużyciu. Zazwyczaj ich sprawność zazwyczaj to kilkaset tysięcy kilometrów.

Oznaki zużycia amortyzatorów są wyczuwalne, choć kierowcy często podświadomie dostosowują swój styl jazdy do zmiany charakterystyki prowadzenia się pojazdu. Jakie zachowania samochodu mogą wskazywać na zużycie amortyzatorów? Lista jest spora, lecz ja postaram się przedstawić najważniejsze z nich.

 • Najbardziej niebezpiecznym symptomem jest wydłużona droga hamowania, która zależnie od prędkości może sięgać nawet kilka metrów więcej. Jest ona spowodowana niedostatecznym kontaktem kół z nawierzchnią. Przy gwałtownym wciśnięciu pedału hamulca możliwe jest nawet odrywanie się kół.
 • Niestabilne zachowania samochodu w czasie pokonywania zakrętów, nierówności na jezdni lub nagłe dobicia amortyzatora w momencie pokonywania progu zwalniającego czy przy zjeździe z krawężnika.
 • Dziwne zachowania kontrolek systemów bezpieczeństwa  na które bezpośrednio wpływa działanie amortyzatora.
 • Zużyte lub uszkodzone amortyzatory zmniejszają przyczepność opon na drodze, co z kolei może powodować wibracje kierownicy.
 • Tak zwane nurkowanie samochodu, jeżeli momencie hamowania samochód wyrywa się do przodu, może wskazywać to zużycie lub uszkodzenie amortyzatorów. Jest to być bardzo niebezpieczne z uwagi na wydłużenie drogi hamowania, i zaburzenie koncentracji na drodze.
 • Nierównomierne zużycie opon którego przyczyną mogą być zużyte amortyzatory lub niewłaściwa geometria kół
 • Podatność samochodu na boczne wiatry która jest poważną oznaką zużycia amortyzatorów, która wymaga pilnej interwencji i jest często lekceważona przez kierowców.
 • Wycieki oleju z amortyzatorów wskazuje ewidentnie na uszkodzenie lub zużycie amortyzatorów i pilną potrzebę ich wymiany.

2 komentarze

 1. Morek pisze:

  Sprawne auto to bezpieczne auto 😉

 2. […] Zużyte amortyzatory możemy wyczuć także na zakrętach. Przede wszystkim taki samochód nie trzyma się wtedy jezdni. Kierowca prowadzi wtedy niepewnie, także odczuwa efekty bujania się samochodu. Nie tylko podczas jazdy, ale też przestojów można wywnioskować, że z amortyzatorami dzieje się coś nie tak. Przede wszystkim łatwo można zauważyć wyciekanie oleju, co musi skończyć się jak najszybszą wymianą. Także warto zaobserwować opony. Jeśli te nierównomiernie się ścierają wina prawdopodobnie także leży w amortyzatorze. […]

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych