Jak sprawdzić stan amortyzatorów?

Amortyzatory to bardzo istotny element zawieszenia, który zapewnia naszemu autu przyczepność i funkcjonalność na nierównościach. Dzięki temu podzespołowi koło, mimo wybojów, ciągle styka się z ziemią. Jak sprawdzić stan amortyzatorów? 

Sam sprawdź stan amortyzatorów

Sprawdzenie amortyzatorów we własnym garażu jest sposobem bardzo prostym. Wystarczy odrobina siły i własnej energii. Aby sprawdzić stan amortyzatora, należy naciskać na każdy z rogów samochodu w okolicy kół – w miarę możliwości tak mocno, jak potraficie. Zawsze możecie poprosić kogoś o pomoc.

Co dalej? Trzeba uważnie obserwować, co dzieje się z karoserią. Jeśli powrót do pozycji wyjściowej zajmuje pojazdowi dużo czasu, to amortyzatory prawdopodobnie nie są już w pełni sprawne. Jeśli z kolei auto buja się, zamiast po prostu powrócić do pozycji, w której wprowadziliśmy je w ruch, amortyzator również nie jest sprawny; mało tego wymaga natychmiastowej wymiany.

stan amortyzatorów

Stacja diagnostyczna

Specjaliści zalecają także wizytę w profesjonalnej stacji diagnostycznej, gdzie mechanicy przy pomocy specjalistycznej aparatury zmierzą wydajność amortyzatorów, która zostanie określona w procentach. Nikt nie wykona tego bardziej fachowo, dlatego warto zlecić tę czynność osobą, które się na tym znają, które z tego żyją.

Uszkodzony amortyzator to groźna usterka, która może mieć druzgocące skutki. Wadliwe działanie amortyzatora oznacza bowiem brak przyczepności, bardzo niekomfortową jazdę na wybojach i przede wszystkim zagrożenie. Jeśli jest on niesprawny, koło będzie odrywało się na nierównościach od powierzchni, z którą powinno się stykać, a do tego auto będzie niebezpiecznie bujać się na zakrętach, tracąc stabilność.

Jedna odpowiedź

  1. mateo.a pisze:

    Łatwy sposób, bez żadnej filozofii, nie wymaga dużo czasu, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić stan amortyzatorów samemu, zwłaszcza, że uszkodzony sprzęt może sprawić wiele kłopotów, tak jak ktoś mądry napisał w artykule 🙂

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych