Dobry olej do amortyzatorów – dobre zawieszenie

Amortyzator to po prostu urządzenie, które ma za zadanie przechwycić i rozproszyć nadmiar energii pojawiający się w układzie mechanicznym. Dzięki temu chroni on dane urządzenie lub jego operatora przed złym wpływem drgań i zwiększa komfort jego użytkowania. Amortyzatory są obowiązkowym elementem wyposażenia niemal każdego pojazdu (samochodu, motoru czy roweru), gdzie chronią chociażby przed oderwaniem koła od podłoża. Jednocześnie jest to element, o który należy koniecznie dbać poprzez jego odpowiednią konserwację.

Olej do amortyzatorów niezwykle ważny

Na polskich drogach układ zawieszenia wciąż jeszcze ma dość ciężkie życie. Tym bardziej powinno dziwić to, że oleje do zawieszenia są dosyć często zaniedbywaną kwestią. Tymczasem jeśli olej do amortyzatorów pełni niezwykle ważną rolę i bez niego zamiast o tłumieniu będziemy mogli mówić o sprężynowaniu, co zdecydowanie nie jest korzystne dla żadnego kierowcy ani pasażera danego samochodu. Gęsty olej hydrauliczny wypełnia cały cylinder amortyzatora i to w nim porusza się tłok, dzięki czemu ruch zostaje spowolniony oraz zredukowany. Jedynie przy odpowiedniej ilości oleju w cylindrze można mówić o właściwym funkcjonowaniu amortyzatorów.

Dbać o olej – dbać o amortyzatory

W tradycyjnych amortyzatorach typu hydraulicznego ciecz, czyli właśnie olej pełni rolę czynnika roboczego, którego podstawowym zadaniem jest tłumienie ruchu tłoka, dzięki temu że musi zostać przez niego przetłoczony najpierw do góry cylindra, a następnie do jego dolnej części. Siła odbicia, czyli rozciągnięcia amortyzatora jest tu większa niż dobicia, a więc jego ściśnięcia. Nowoczesne rozwiązania uwzględniają też sterownych zaworów i sterowanie elektroniczne. Jednak niezależnie od tego konieczne jest regularne dbanie o układ zawieszenia i sprawdzanie czy poziom oleju jest odpowiedni. Jednak niezwykle ważne jest aby ubytek oleju w całym systemie uzupełniać odpowiednim olejem, który stworzony jest do konkretnego układu. Dlatego też warto dowiedzieć się jakie są polecane oleje do amortyzatorów danego rodzaju. Zwłaszcza, że pomyłka w tym przypadku może kosztować całkiem sporo.

Amortyzator olejowo-gazowy

Na rynku coraz częściej spotykane są także amortyzatory olejowo-gazowe, gdzie gaz w komorze kompensacyjnej jest oddzielony pływającym tłokiem, co ma zapobiegać niewskazanemu zjawisku pienienia się oleju oraz tak zwanej kawitacji, czyli przejścia cieczy w gaz pod wpływem gwałtownej zmiany ciśnienia. Jest też z tego samego powodu dużo bardziej szczelny.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych