Rosnące obciążenia układu zawieszenia

Rozwój technologii motoryzacyjnej sprawia, że układy zawieszenia poddawane są coraz poważniejszym próbom. Nowoczesne samochody są coraz cięższe, przy czym konstruktorzy dla zachowania odpowiednich parametrów nie mogą zwiększać masy poszczególnych elementów zawieszenia. Dodatkowymi obciążeniami są nasze drogi i powstające jak grzyby po deszczu progi zwalniające. Na które części układu zawieszenia należy zwracać szczególną uwagę?

Coraz większe wymagania

Układ zawieszenia należy do grupy najbardziej zapracowanych układów samochodowych. Nie dość, że musi dźwigać cały ciężar auta wraz z ładunkiem, to dodatkowo jego zadaniem jest utrzymywanie stałej przyczepności kół do podłoża oraz zapewnianie pasażerom jak najlepszego komfortu jazdy. Należy przy tym zauważyć, że my sami – jako użytkownicy samochodów – robimy wszystko, aby układy zawieszenia miały maksymalnie utrudnione zadanie.

Sprężyny zawieszenia

Sprężyny zawieszenia

Nowoczesne auta faktycznie stają się coraz cięższe, gdyż z każdym kolejnym modelem instalowane są w nich coraz większe i potężniejsze jednostki napędowe oraz dokładane kolejne podzespoły mające usprawnić działanie całej konstrukcji. Dzieje się to przy jednoczesnym braku zmian w masie poszczególnych elementów układu zawieszenia, ponieważ im większa jest tzw. masa nieresorowana, tym gorszy poziom tłumienia drgań, co bezpośrednio przenosi się na obniżenie jakości prowadzenia pojazdu i komfortu jazdy. Dlatego też zarówno amortyzatory, jak i sprężyny zawieszenia, muszą przy podobnych gabarytach odznaczać się coraz większą sprawnością.

Sprężyny zawieszenia w roli głównej

Ważnym, choć często niezauważanym czynnikiem obciążającym układ zwieszenia, są nasze drogi. I nie chodzi tu wyłącznie o dziurawy asfalt oraz wysokie krawężniki, ale również o spotykane coraz powszechniej progi zwalniające.

Podczas przejazdu przez próg zwalniający największe obciążenia spośród wszystkich elementów układu biorą na siebie sprężyny zawieszenia. Sprężyny te podczas wjazdu na próg najpierw się uginają, a następnie rozprężają. Podczas rozprężenia dochodzi do podniesienia w górę całego nadwozia. Oczywiście, na wykonanie pełnego ruchu sprężyny zawieszenia potrzebują odpowiednio dużo czasu, dlatego im wolniej przejeżdżamy przez przeszkodę, tym wyżej uniesie się nadwozie pojazdu. Jeśli samochód najedzie na przeszkodę szybko, sprężyny zwyczajnie nie zdążą odpowiednio zareagować.

Ważne elementy układu

Za najważniejsze elementy układu zawieszenia uważa się amortyzatory, jednak nie wolno zapominać również o sprężystych elementach zawieszenia. Przede wszystkim chodzi tu o wspominane sprężyny zawieszenia, resory oraz drążki skrętne, które dbają o to, by samochód i pasażerowie nie odczuwali gwałtownych wstrząsów. Oprócz tego przy każdym przeglądzie auta należy dokładnie sprawdzić stan sworzni wahaczy, łączników stabilizatorów, końcówek drążków oraz tzw. silentblocków.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych