AutoAmortyzatory.com

Amortyzatory samochodowe – fakty i mity

Głównym zadaniem amortyzatora, jak sama nazwa wskazuje, jest amortyzowanie, czyli minimalizacja wszelkich drgań z elementów sprężystych. Amortyzator to nieoceniony element zawieszenia – odpowiada za bezpieczeństwo i zapewnia komfort jazdy. Poniżej kilka ciekawostek, o których być może nie mieliście pojęcia.

Wytrzymałość amortyzatorów

Użytkownicy czterech kółek uważają, że przeciętna żywotność amortyzatora wynosi trzy lata. Okazuje się, że większość z nich jest w błędzie, bo to zupełna nieprawda. Dlaczego? – Otóż kierowcy różnie zachowują się na drodze. Są tacy, którzy omijają studzienki, zwalniają na wybojach, a ci drudzy z kolei pędzą z niesamowitą prędkością nie zwracając uwagi na nierówności napotykane na drodze. Trwałość amortyzatora zależy więc w głównej mierze od sposobu użytkowania pojazdu. Należy pamiętać o tym, że na pięćdziesiąt przejechanych kilometrów, amortyzator wykonuje dziesiątki tysięcy cykli. Większość kierowców nie jest świadoma tego, że to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów podwozia. Dlatego eksperci zalecają, by test amortyzacyjny naszego pojazdu wykonywać raz do roku.

Regeneracja amortyzatorów a oszczędność

Amortyzatory cechuje stosunkowo krótka żywotność, a proces ich regeneracji niestety nigdy nie będzie w pełni satysfakcjonujący. Większość liczy, że regeneracja zapewni im spokój na jakiś czas – tak, to prawda. Natomiast na dłuższą metę niestety się to nie opłaca – ani jakościowo, ani ekonomicznie. Innym przypadkiem są samochody zabytkowe, do których po prostu ciężko znaleźć zamienniki na rynku wtórnym – wówczas regeneracja amortyzatorów ma sens.

Efektywność resorowania

Fachowcy zapewniają, że żaden amortyzator, nawet nowy, nie może być określony mianem 100% sprawnego. Powód? – Metoda, za pomocą której sprawdza się jakość danego amortyzatora. Sprawność procentową amortyzatorów mierzy się poprzez uwzględnienie czasu przez jaki koło przylega do podłoża w trakcie wykonywania testu diagnostycznego, stąd nawet nowy amortyzator nie osiągnie maksymalnego wyniku. Warto dodać, że wynik na poziomie 70-80% uznawany jest za bardzo dobry, a nad wymianą amortyzatora należy zastanowić się dopiero wtedy, kiedy jego wydajność spada poniżej 40%.

Amorki olejowe czy gazowe – które lepsze?

Większość kierowców uważa, że amortyzatory olejowe są zawsze bardziej 'miękkie’ niż gazowe. Niekoniecznie. Wynik końcowy zależy od kilku innych, dodatkowych czynników, które mogą zaważyć na tym, że amortyzatory gazowe będą pozwalać na bardziej przyjemną, 'miękką’ jazdę niż olejowe, a czasem na odwrót. Ważnym punktem odniesienia są fotele, opony i poziom ciśnienia. Oprócz tego wpływ na jazdę mają także drobne innowacje konstrukcyjne samych amortyzatorów, a także rodzaj zawieszenia zastosowanego przez koncern.

Modyfikacje i zakup

Doświadczeni kierowcy, miłośnicy motoryzacji, samozwańczy mechanicy – wszyscy oni lubią majsterkować przy swoich samochodach. Użytkownicy dwoją się i troją chcąc uzyskać jak najlepsze osiągi i dlatego decydują się na wymianę poszczególnych części pojazdu. Owszem, często udaje im się podnieść funkcjonalność danego pojazdu, jednak w przypadku amortyzatorów i elementów z nim związanych, warto trzymać się zaleceń producenta. Eksperci odradzają wprowadzania modyfikacji w tej części pojazdu i doradzają by trzymać się tego, co jest napisane w instrukcji samochodu. Oczywiście większość i tak zrobi to po swojemu. Jeżeli zdecydujecie się więc na zmianę amortyzatorów na własną rękę, to koniecznie dokonajcie rozsądnego wyboru, najlepiej spośród uznanych marek. Amortyzatory takie będą kosztownym wydatkiem, niestety, ale zapewnią wam spokój na długi czas i będą dobrze służyć. Wszystkie tańsze zamienniki mają zdecydowanie krótszą żywotność, a serwisy często nie uznają gwarancji. Warto więc zainwestować i cieszyć się bezpieczną, komfortową jazdą. Pamiętajcie, jak powiadają: Chytry dwa razy traci.

Exit mobile version