Vectran nie tylko dla astronautów

W ofercie wielu popularnych producentów amortyzatorów pojawiły się nowe lonże z amortyzatorem dbi-sala. Lonże zostały zaprojektowane przez najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie amortyzacji, a do ich produkcji wykorzystano Vectran, dzięki czemu są one mniejsze, lżejsze, a jednocześnie jeszcze bardziej wytrzymałe.

Vectran to sztuczne włókno otrzymywane z ciekłokrystalicznego polimeru, wynalezione przez Celanese Acetate LLC. Pod względem chemicznym przypomina aromatyczny poliester. Vectran jest niezwykle wytrzymałym tworzywem opornym chemicznie; zachowuje trwałość nawet w najwyższych temperaturach. Włókna z Vectranu pokrywa się warstwą poliuretanu, co pozwala zwiększyć odporność na promieniowanie ultrafioletowe.

Molecular_structure_Vectran_LCP_Fiber

Za zastosowaniem Vectranu w budowie lonż przemawiać może także fakt, że Vectran jest wykorzystywany przez ekspertów NASA w produkcji skafandrów kosmicznych – stanowi jedną z pięciu warstw. Oprócz tego znajduje on zastosowanie w poduszkach powietrznych sond marsjańskich Mars Pathfinder i Mars Exploration Rovers – Spirit i Opportunity. Vectran został także użyty w statkach kosmicznych wyprodukowanych przez Bidelow Aerospace, spośród których jako pierwszy w przestrzeni kosmicznej znalazł się Genesis I.

Nowe lonże z amortyzatorem dbi-sala charakteryzuje nowy system tłumienia drgań; system amortyzujący okazuje się być mniejszy i lżejszy, a zarazem dopuszczający użytkowników do 130 kilogramów. Oprócz tego zastosowano tu rewolucyjną technologię pochłaniania energii HI-10, która sprawia, że konstrukcja jest bardzo zwarta i wytrzymała – pięć razy mocniejsza od stali. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wykorzystano karabinki z blokadą Twistlok, a dla lepszej widoczności przy słabym oświetleniu zdecydowano się na odblaskowe taśmy nylonowe.

2 komentarze

  1. alfi pisze:

    ciekawa notka, nie mialem pojecia o istnieniu takiego materialu.. ciekawe jak wplynie to na rozwoj amortyzacji samochodu

  2. mario pisze:

    Fajny artykuł, nigdy wcześniej nie słyszałem o takim materiale, ale naprawdę ciekawe są jego właściwości. Wytrzymałość do 130 kg – to robi niemałe wrażenie, ogólnie cały projekt interesująco zrobiony 🙂

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych