Jakie są różnice między amortyzatorami olejowymi a gazowymi?

Użytkownicy często stają przed dylematem jakie amortyzatory wybrać do swojego samochodu? Tradycyjne amortyzatory olejowe czy nieco nowocześniejsze gazowe? Odpowiedź wcale nie musi być jednoznaczna, dlatego dobrze wiedzieć jak działają oba typy amortyzatorów i czym się różnią.

b946263d699bbb6e154b979e91478bf7

Najważniejszym zadaniem amortyzatora, jak wskazuje nazwa, jest amortyzowanie, czyli minimalizowanie wszystkich drgań z elementów sprężystych, np. sprężyn. Z drugiej strony amortyzator ma także zapewnić komfort jazdy, być w miarę możliwości miękkim i elastycznym. Amortyzator jest także odpowiedzialny za bezpieczeństwo podróżowania.

Tradycyjnie nie znaczy źle

Standardowy amortyzator olejowy to rozwiązanie bardzo klasyczne. Konstrukcja takiego amortyzatora jest niezwykle prosta – to rura wypełniona rzadkim olejem hydraulicznym. We wnętrzu tego cylindra porusza się tłok, który szczelnie przylega do ścian rury. Specjalne zaworki przepuszczają olej pomiędzy komorami. Całość jest szczelna, a spowolnienie ruchu wywoływane jest wyłącznie przez odpowiednią gęstość oleju.

Jakie są zalety amortyzatorów olejowych? Są proste w budowie, a jednocześnie stosunkowo trwałe i odporne na uszkodzenia nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Specjaliści zapewniają, że tradycyjne amortyzatory olejowe bardzo wolno się psują – nawet znaczny wyciek oleju wywołany uszkodzeniem powoduje, że skuteczność tego podzespołu spada stopniowo, a nie od razu do zera. Ich konstrukcja jest łatwa w obsłudze, a koszty naprawy są dość niskie.

Niestety, tradycyjne rozwiązanie ma także swoje wady. Amortyzatory olejowe są ciężkie i generalnie mają bardzo stałą i liniową siłę tłumienia. Zmiana charakterystyki ich działania wiąże się z wymianą całego oleju, co jest oczywiście niemożliwe podczas jazdy.

Amortyzatory gazowe bardziej komfortowe?

Amortyzatory nazywane potocznie gazowymi najczęściej są konstrukcjami hybrydowymi. To oznacza, że w cylindrze znajduje się olej, ale nie jest on jedynym czynnikiem tłumiącym. Czynny udział w tłumieniu bierze przede wszystkim gaz pod ciśnieniem, a dokładnie azot.

Jak to działa? Dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania, lecz gaz zamknięty w obudowie po obydwu stronach tłoka jest bardziej aktywny niż olej. To powoduje, że taki amortyzator jest szybszy i dokładniejszy w działaniu. Daje to wrażenie, że zawieszenie dokładniej wybiera drobne nierówności drogi.

Podstawową zaletą więc jest progresywne działanie amortyzatorów gazowych. W połączeniu ze sprężynami o zmiennym naprężeniu daje to użytkownikowi większy komfort, ale również wystarczającą pewność prowadzenia w warunkach ekstremalnych. Dodatkowo zmniejszając komorę gazową można wpływać na sztywność zawieszenia nawet podczas jazdy.

Największa niedogodnością takich amortyzatorów jest ich delikatna konstrukcja. W przypadku uszkodzenia któregokolwiek z uszczelnień, gaz przestaje być tłumikiem, a to oznacza, że amortyzator gwałtownie traci swoje właściwości. Kolumny gazowe przez bardziej zaawansowaną konstrukcję są również droższe. Nie można natomiast powiedzieć, że są mniej trwałe.

3 komentarze

  1. mechatronic pisze:

    jestem za tradycyjnym rozwiązaniem… moim zdaniem mniej problemów 🙂

  2. b.bury pisze:

    Sam stanąłem przed tym wyborem i szczerze mówiąc nie miałem pojęcia co wybrać. Dzięki za ten artykuł, trochę rozjaśnił mi w głowie 🙂 Jednak wybiorę tradycyjne rozwiązanie, olejowy amortyzator wydaje mis się najlepszy.

  3. Pablo87 pisze:

    Fajny artykuł wybrałem olejowo-gazowy Japońskiej marki Faktycznie precyzja prowadzenia jest odczuwalna względem olejowego na plus olejowo-gazowego. Auto odczuwalnie lepiej trzyma się drogi i jest bardziej usztywnione na zakrętach co nie oznacza że jest mniej komfortowe porostu inaczej zachowuje sie w pewnych przypadkach. Co do trwałości ciężko powiedzieć jeśli nie wpanę w jakąś mega dziurę powinno być porównywalnie jak z olejowymi polecam.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych