Budowa i eksploatacja sprężyn zawieszenia

Sprężyny zawieszenia mogą zostać uszkodzone nawet bez wiedzy właściciela samochodu. Warto zatem dowiedzieć się o nich czegoś więcej. W artykule opiszemy ich budowę oraz eksploatację odpowiadając na bardzo ważne pytanie – dlaczego ulegają awarii. 

Sprężyna zawieszenia to drut, który został zwinięty na gorąco – ma on określone właściwości i wymiary; zostaje poddany obróbce cieplnej i wykańczającej. Właściwości amortyzujące są uzależnione od parametrów drutu, ilości zwojów i ich gęstości, w najmniejszym stopniu istotny jest rozmiar.

eksploatacja sprężyn zawieszenia

Najczęściej spotykanym typem sprężyn są te z charakterystyką liniową. Na rynku dostępne są również sprężyny progresywne, dzięki zastosowaniu mniejszych i większych zwojów jednocześnie. Duże zwoje odpowiedzialne są za tłumienie dużych drgań, a te małe zazwyczaj tłumią mniejsze drgania. Progresja pracy jest uzyskiwana poprzez zmianę gęstości zwojów. Istnieją także sprężyny, które mają zastosowane oba rozwiązania jednocześnie. Posiada ona wtedy zwoje o zróżnicowanej wielkości jak i gęstości.

Eksploatacja sprężyn zawieszenia

Jednym z przyczyn tak częstego stosowania sprężyn, jest to, że między jej zwojami nie ma tarcia, dzięki czemu smar nie jest potrzebny. Dlatego są one bezobsługowe w przeciwieństwie do resorów piórowych. Warto jednak wiedzieć, że nawet sprężyny mogą ulec awarii. Sprężyny tracą swoje właściwości z wiekiem, podczas eksploatacji oraz pod wpływem warunków atmosferycznych. Jest również możliwość nagłej usterki poprzez ich pęknięcie. Zazwyczaj dzieje się to na ostatnim zwoju. Nie wpływa to jednak znacząco na prowadzenie samochodu, przez co wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tej usterki w swoim aucie. Głównym objawem jest wówczas stukanie podczas hamowania oraz przyśpieszania, a czasami nawet podczas skręcania.

Dlaczego sprężyny pękają?

Warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do korozji, która jest bezpośrednim powodem pękania sprężyn. Kolejnym jest zbyt duże obciążenie samochodu. Doprowadza to do zmiany charakterystyki sprężyn oraz ich kształtu, ponieważ robią się coraz krótsze i coraz bardziej miękkie – może wówczas dojść do ich pęknięcia.

Jedna odpowiedź

  1. karolek276 pisze:

    Zawsze mnie to zastanawiało, biorąc pod uwagę fakt, że sprężyny zawieszenia już po raz 3 uległy awarii w moim samochodzie. Nie wiedziałem z czego ten problem wynika, ale teraz widzę, że być może to przez za duże obciążenie auta.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych